A munkavédelem alapjai

 

A munkavédelem alapja: a veszélyek megelőzése

 
Linkajánló és részlet a hrportal.hu ról.
A munkavédelem olyan tevékenységek eredménye, amely kiegyensúlyozott kapcsolatot teremt az ember (tehetség, képzettség, szükséglet, motivációk), a környezet (élvezhető munkakörnyezet) és a munkaszervezet (ember-gép kapcsolata, személyes kapcsolatok, munkával való elégedettség) között.
 
 

Munkavédelemről akkor van értelme beszélni, ha a munkavédelem szereplői (munkavállaló, munkáltató, állam) felismerik a veszélyes helyzeteket és igyekeznek azt hatékonyan kezelni. A veszélyes helyzetek leginkább a veszélyes anyagok és eszközök óvatlan felhasználásából, a gépek figyelmetlen alkalmazásából, és az egyéb felszerelések, berendezések és anyagok nem megfelelő használatából adódnak. Ahhoz, hogy ezeket elkerüljük, egy ellenőrző és értékelő mechanizmust kell bevezetnünk, amely külön hangsúlyt fektet azon alkalmazottakra, akiknek a potenciális veszélyforrást jelentő eszközökkel, illetve környezetben kell dolgozniuk. 

Megelőzés
A veszély megelőzése érdekében elengedhetetlen, hogy kiszámítsuk a veszélyes helyzetek jövőbeli valószínűségét (előrelátás), valamint kialakítsuk a balesetek elkerüléséhez szükséges magatartást, hozzáállást (megelőzés). 

A megelőzés indokai:
- morális aspektusok: a megelőzést már pusztán morális indokok alapján el kell végeznünk, hiszen erkölcsi kötelességünk a munkát végzőt és környezetét óvni,
- jogi kötelezettség: a fenti megerősítése érdekében az állam az Alkotmányban és a Polgári Törvénykönyvben is lefektette a megelőzés alapjait, hogy súlyos büntetőjogi és polgárjogi felelősséggel riassza el a munkavédelmi elvek megszegésétől a szabálytalankodókat.

A büntetőjogi felelősségről akkor beszélünk, ha a munkavédelmi szabályszegés során egyben bűncselekményt is elkövet az illető. A Btk. szerint bűncselekménynek minősül az a szándékosan vagy gondatla